Приветствую Вас, Гость! Регистрация RSS

Академия наук

Четверг, 12.05.2016
Главная » Статьи » Сортировка материалов по секциям » Юридичесике науки

Гражданское право и гражданский процесс; семейное право; международное публичное право

«Патентний тролінг» як показник недосконалості нормативно-правової бази патентного права України»

Автор: Заблоцька Яна Валеріївна, студентка 5 курсу факультету соціології і права Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут»

 

Повністю ще не всі усвідомили, що поява на ринку ХХ століття раніше невідомого товару - інтелектуальної власності – є один із визначних, вартих уваги подій. Адже, темпи зростання попитуна цей товарпідвищуються значно швидше, аніж звиклих для нас товарів, тому фахівці беруться прогнозувати, що при переході від постіндустріального до інформаційного суспільства, вищезгаданий товар стане чи не основним, а конкурентоспроможність звичних товарів і послуг буде змінена, і в основному забезпечуватисязастосуванням відповідних об’єктів патентного права.

Ми живемо в епоху технологічних суспільств, тобто суспільств, у яких визначальною ланкою у виробництві матеріальних благ є технології. Щоб вижити в конкурентній боротьбі, потрібно виробляти конкурентоздатні товари.

Єдиним способом досягнення цього є безупинне вдосконалення технологічних процесів для їхнього виробництва. І, лише за використання результатів інтелектуальної діяльності, а саме науково-технічної творчості, тобто об'єктів промислової власності: винаходів, корисних моделей, промислових зразків, ноу-хау тощо, це буде можливо.

Видача патенту стимулює інвестиції в промислове використання винаходу. Публікація патенту робить доступною інформацію про нього широкому колу людей і стимулює, тим самим, створення нових винаходів і, отже, сприяє науково-технічному прогресу.

Патентне право є важливим інститутом права інтелектуальної власності. Об'єктами правовідносин, що регулюються патентним правом, є результати науково-технічної творчості та художнього конструювання – винаходи, корисні моделі та промислові зраз­ки. В основу правової охорони вказаних об'єктів покладено те, що виникнення права інтелектуальної власності на них пов'язується з одержанням охоронного документа, яким засвідчуються права на винаходи, корисні моделі та промислові зразки, – патенту. Власне, звідси і походить сам термін «патентне право»[6].

Набуття права інтелектуальної власності на винахід, корисну модель, промисловий зразок засвідчується патентом. І, будь-яке злочинне посягання на права власника патенту вважається порушенням права власника патенту, за що встановлена відповідальність[3,4].

Спори, які пов'язані з порушенням прав та інтересів патентовласників, вирішуються судами у порядку, встановленому чинним законодавством України[1,2].

Патент на промисловий зразок видається під «відповідальність заявника», а кваліфікована експертизи на патентну новизну – не проводиться. Саме ця прогалина у законодавстві слугує основою для зловживання.

Хоча, бездоганність законів і не завжди виконує свого призначення, оскільки, знаємо провипадки, коли навіть вони все ж таки були використанні спритними і недобросовісними людьми для нечесного збагачення за рахунок відповідальнихгромадян, установ, підприємств і організацій. Законодавство сфери інтелектуальної власності теж має такі приклади.

Ця система зловживань існує на території Україниі світупротягом багатьох років, є предметом недобросовісного використання, з боку несумлінних заявників, які, не будучи авторами промислових зразків чи дійсними виробниками певної продукції, подають заявки на реєстрацію із нечесними намірами та в подальшому зловживають наданими їм правами.

Сьогоднішній момент, на превеликий жаль, у зоні небезпеки може опинитися як малий, так і середній бізнес.Однак під найбільшою загрозою є  вразливим є бізнес, котрий пов'язаний з товарами широкого або масового споживання, наприклад, це побутова техніка, і лікарські препарати та інші. Постає питання яку мету переслідує патентний троль. Його метою є поставити все відому компанію в невигідне положення, у якому компанія буде вимушена оплатити так зване «роялті», і не піде шукати правди в судах.Не є таємницею,що в Україні великі компанії після перемоги у суді та зупинення неправомірних дій патентного троля, на жаль, не вимагають відшкодування завданих ним збитків[5].

«Патентний тролінг» є основним показником недосконалості законодавства в сфері патентування. Керуючись досвідом міжнародної практики та чинним законодавством України, необхідно терміново змінювати ситуацію, що склалася.

Не можна не згадати простих споживачів, адже в такий спосіб порушуються їхні права також. Своїми діями патентні тролі  змушують великі компанії витрачати ресурси на боротьбу з ними, а не на вдосконалення своїх продуктів.У разі, якщо зловмисникам вдається здійснити свій план, вони такими діями, погіршують якість товару. Що і конечному рахунку відображається на простих громадянах.

Налагоджений механізм патентування, який буде працювати без негативних наслідків для національної та міжнародної економіки буде слугувати гарною можливістю для України стати на крок ближчою до Європейського Союзу.

 

Література:

  1. Конституція України від 28 червня 1996 року, із змінами і доповненнями
  2. Цивільний кодекс України від 16.01.2003 № 435-IV (Редакція станом на 30.09.2015)
  3. Закон України «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі» від 15.12.1993 № 3687-XII(Редакція станом на05.12.2012)
  4. Закон України «Про охорону прав на промислові зразки» від 15.12.1993 № 3688-XII
  5. Офіційний веб-портал Державної служби інтелектуальної власності України - 
  6. Андрощук Г.А. Патентное право: правоваяохранаизобретений: учебноепособие / Г.А. Андрощук, Л.И. Работягова. - 2-е изд., перераб. и доп. - К.: МАУП, 2001. - 232 с.
  7. Базилевич В.Д. Інтелектуальна власність: підручник / В.Д. Базилевич. - К.: Знання, 2006. - 432 с.
Категория: Юридичесике науки | Добавил: Administrator (28.01.2016)
Просмотров: 86 | Рейтинг: 5.0/1
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]