Приветствую Вас, Гость! Регистрация RSS

Академия наук

Суббота, 29.04.2017
Главная » Статьи » Сортировка материалов по секциям » Экономические науки

Мировое хозяйство и международные экономические отношения

Вплив міграційних процесів на економіку України

Автор: Ткачук Анастасія Вікторівна, студентка, Чернівецький торговельно-економічний інститут, Київського національного торговельно-економічного університету

 

За останні роки міграція робочої сили у всьому світі, так і в Україні, набуває глобального масштабу. В умовах розвитку міжнародних глобалізаційних процесів, практично у кожній країні існує міграція, яка включає в себе міграцію висококваліфікованої робочої сили. Це зазвичай, негативно впливає на економіку країн.

Міграційні процеси є особливою загрозою для нашої країни, оскільки в Україні є нестабільна політична і економічна ситуація, підвищений рівень безробіття та інші фактори, які впливають на міграцію населення за кордон з метою працевлаштування.

Міграція – це просторове переміщення населення територією відносно місця проживання з перетином адміністративних меж, з поверненням до постійного місця проживання або без повернення [4]. Тобто міграція – це переміщення населення, пов’язане зі зміною місця проживання.

За час становлення України як держави, міграція набуває все більших масштабів. Так, в середньому за період від 1 місяця до 1 року на роботу за кордон виїжджали більше як 5 млн. осіб [1]. Спостерігалася тенденція зростання виїзду за кордон не лише з міст, але й із сіл, особливо з прикордонних. В основному це чоловіки (до 40 років). Кожного року на тимчасове чи постійне проживання офіційно виїжджало 45-50 тис. осіб, це лише певна частка загальної кількості емігрантів [3]. Результати соціологічних досліджень свідчать, що у 2015 р. частка розширених сімей, члени яких на момент проведення дослідження працювали за кордоном становить 5,4% (або 515,9 тис. осіб), у 2011 р. – 5,5% (або 504,0 тис. осіб). Досить тривожним є зростання частки мігрантів, які працюють неофіційно: у 2015 р. таких було 40,5% респондентів (оціночна кількість 208,7 тис. осіб), тоді як у 2011 р. – 27,6% (або 139,5 тис. осіб), у 2008 р. – 20,6% (154,0 тис. осіб), а у 2006 р. – 30,1% (або 328,2 тис. осіб)  [2]. Описані вище  масштаби міграції українських громадян спричиняють великі втрати висококваліфікованих працівників та  робочої сили, це а майбутньому може спричинити негативний вплив на економіку України.

Причинами міграції можуть бути як і економічні, так і політичні, соціальні, екологічні та інші чинники. Найбільш характерними причинами міграції є:

— бажання кращих умов і якості життя;

— можливість реалізації своїх професійних орієнтацій. Іншими словами емігранти можуть отримати бажану роботу, за високу заробітну плату;

— потреба в оновленні життя, визначеній культурі і знаннях;

— зміни в регіональному розміщенні виробництва, його реструктуризації;

— стан здоров'я і необхідність змін кліматичних умов;

— сімейно-шлюбні відносини, об'єднання з близькими;

— соціальні і етнічні конфлікти, війни;

— трудові конфлікти і конфлікти в сім'ї;

— випадкові обставини та інше [5].

Трудова міграція має як і позитивний, так і негативний вплив на економіку України. Позитивним є те, що  зменшується рівень безробіття, збільшується рівень доходів сімей, оскільки емігранти відправляють своїм сім’ям грошові перекази. Негативним впливом є  втрата висококваліфікованих спеціалістів, гальмування темпів розвитку науково-технічного процесу, використання наших громадян як низькокваліфіковану робочу силу.

Отже, Україні потрібно зупинити відтік висококваліфікованого активного населення, за допомогою збільшення якості і кількості робочих місць, вдосконалення системи оплати праці, соціальну підтримку певних верств населення. Також необхідним є залучення іноземних капіталів, формування належної законодавчої бази для створення i розвитку інтелектуального капіталу в Україні, що сприятиме i загальному покращенню i прогресивному розвитку країни.

 

Література:

1. Державний комітет статистики України [Електронний ресурс]. – Міграційний рух населення (щомісячна інформація). – Режим доступу : http://www. ukrstat.gov.ua.

2. Дослідження з питань міграції та торгівлі людьми: Україна, 2015 р. – GFK [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.iom.org.ua/sites/default/files/pres_kit_gfk_iom2015_ua_fin_3_2.pdf

3. Малютін І. А. Трудова міграція з України: тенденції розвитку / В. А. Малютін // Зовнішня торгівля: право та економіка. - 2008. – №2 (37). – С. 97-102.

4. Міграція населення [Електронний ресурс]. - Режим доступу:

5. Соціологія міграції [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://pidruchniki.com/19650323/sotsiologiya/sotsiologiya_migratsiyi

Категория: Экономические науки | Добавил: Administrator (26.05.2016)
Просмотров: 260 | Рейтинг: 5.0/1
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]